Od historie po současnost

Historie Zděchovské třicítky

První ročník třicítky se konal v únoru roku 1981 jako turistický přejezd ,,30 km Okolo Zděchova‘‘ pod hlavičkou Z.O. Svazarmu Zděchov. Účast překonala stovku , avšak v dalších ročnících nebylo počasí běžkování nakloněno a pokud jeden rok bylo sněhu málo , tak další zase naopak příliš moc.

Samotná příprava trati byla práce pro 15 až 20 dobrovolníků, kteří se mohli uvolnit se zaměstnání, školy apod. Začalo se ráno v pátek a bylo nutné provézt značení, prořezání či prosekání určených míst tratě. Zásadou bylo šlapat dvě souběžné stopy pro sobotní přejezd. Pro případ, že by v noci napadlo hodně sněhu, byly určeny tři dvojice, které v sobotu ráno ještě před startem projedou určené úseky.

Trať byla vždy vedena tak, aby ji mohli zvládnout i méně zdatní účastníci ve věku 10 let, ale také mnohem starší v již důchodovém věku.

Pro větší pohodlnost účastníků byla před 6.ročníkem ( 1986 ) postavena 20 metrů dlouhá lávka nad Galetkami přes hluboké koryto potoka, aby se trať vyhnula težkému stoupání a následnému sjezdu.

Startovné činilo 20 Kč, místo čísel byly účastníkům rozdávány startovací karetky na které kontrola na trati vytiskla po projetí potvrzení průjezdu.

Občerstvení na trati se dopravovalo buď koňmi nebo Gazem. Jako zázemí sloužily až do 5.ročníku pouze šatny TJ. Poté již byla postavena Koliba a podmínky se výrazně zlepšily. Nejmenší účast byla ve druhém ročníku a to 96 startujících , naopak největší účast byla v ročníku sedmém, kdy bylo odprezentováno 345 běžkařů. Ovlivnil to fakt, že dva autobusy přijely z Rožnova p. Radhoštěm, odboráři Tesly Rožnov si ve Zděchově udělali svůj přebor.

9.ročník byl v únoru roku 1989 odvolán ráno po celonočním dešti, další sezónu nebyl sníh vůbec, potom nebyla chuť ze strany pořadatelů a ,,třicítka‘‘ se na dlouhé roky ve Zděchově odmlčela.

Její hlas ale nikdy navždy neutichl a zásluhou Martina Smutného došlo v roce 2005 k jejímu znovuobnovení, díky vynikajícím sněhovým podmínkám a krásnému počasí šlo o nádherný podnik s velkým mediálním i účastnickým ohlasem.

O rok později však Zděchov potrápil nedostatek sněhu, následný rok bylo sněhu tolik, že způsobil rozsáhlé polomy a trať byla absolutně neprůjezdná. Další rok sníh pro změnu opět nebyl.

V roce 2009 se díky vynikajícím sněhovým podmínkám opět mohli běžkaři vydat pokořit zděchovské kopce. O rok později byla změněna trasa a to startem na Kohůtce, kde trať vedla přes Papajské sedlo s tradičním dojezdem ve Zděchově. Déšť však přejezd mimořádně znepříjemnil, přesto byly ohlasy pozitivní.

Třicítka pokračuje životem navzdory slábnoucím zimám. Díky aktivitě obecních činovníků došlo k zakoupení rolby pro strojové úpravy tras. Díky tomuto stroji můžeme v případě dostatečné sněhové pokrývky po celou zimu kvalitně upravovat běžecké stopy v okolí Zděchova.

Chceme, aby Třicítka byla nejen setkáním příznivců jezdců v bílé stopě, ale také, aby dokázala nabídnout více druhů zábavy a adrenalinu a nevšední dramatickou podívanou. Proto byla v posledním ročníku (2015) uvedena v život soutěž ve sjezdu na běžkách s příznačným názvem ,,Zděchovský zabiják". Event, jež byl ještě před svým startem spojován s obavami a nedůvěrou některých konzervativců se proměnil v obrovskou show a festival emočních zážitků.

Vítězové poslední dekády

2013 : Dušan Žemlík, Eva Maliňáková

2015 : Tomáš Rudle, Dagmar Podmolíková - Zabiják : Tomáš Kocourek

2017 : Dušan Žemlík, Monika Kadlecová - Zabiják : Pavel Holec

2011 Historie Zděchovské Třicítky. Oficiální stránky závodu v běhu na lyžích klasickou technikou na 30 km.